S.S.S.

SIK SORULAN SORULAR

Soru: Psikoterapi seans süreleri ne kadardır?

Cevap: Seanslarımız 50 dakika sürer.

Soru: Psikoterapi nedir, ne değildir?

Cevap: Psikoterapi sorunun niteliğine göre bireysel, çocuk/ergen, çift/aile, terapi şeklinde gerçekleştirilebilen, psikolojik sorunların çözümünde yaygın olarak kullanılan, birçok farklı teknik ve yöntemi içeren yardım sürecidir. Psikoterapi arkadaşlarınızla, ailenizle yaptığınız gibi bir sohbet değildir.

Soru: Psikolojik destek alacağım psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist, emdr terapisti veya cinsel terapiste karar verirken nelere dikkat etmeliyim?

Cevap: Psikolojik yardım alacağınız psikolog-psikolojik danışman-EMDR terapisti veya cinsel terapiste karar verirken bu kişilerin, Psikoloji, Psikolojik Danışma Rehberlik ve Tıp Lisans programlarının herhangi birinden mezun olmuş olmasına öncelikle dikkat etmenizi öneririz. Buna ek olarak, psikolojik destek alacağınız kişinin hangi Psikoterapi eğitimlerini almış olduğunu da dikkate alarak karar vermenizi öneririz.

Soru: Psikolojik yardım aldığımda sorunum kesin olarak çözülecek mi?

Cevap: İnsan ruhsal açıdan son derece karmaşık bir yapıya sahiptir ve psikolojimizi etkileyen birçok farklı etken bulunmaktadır. Bu nedenle psikolojik sorunlarla (cinsel terapi hariç) ilgili garanti vermek ve kesin seans süreleri belirtmek imkansızdır. Size kesin sonuç garanti eden veya kesin seans süresi belirten kişilerden psikolojik yardım almanızı önermeyiz.   Yalnızca vajinusmus terapisi gibi bazı cinsel terapi konularında verilebilir.

Soru: Psikolojik destek almayı düşündüğümüz uzmanlarla yüz yüze ön görüşme yapabiliyor muyuz?

Cevap: Gerekli görüldüğü durumlarda uzmanlarımızla telefon yoluyla birebir ön görüşme yapılabiliyor. Fakat yüz yüze ön görüşme yoğunluk nedeniyle maalesef yapılamıyor.

Soru: Çocuğumu getirmek istiyorum, pedagogunuz var mı?

Cevap: Pedagog kavramı maalesef yanlış bilinmektedir ve çocuk psikoloğu ile karıştırılmaktadır. Pedagog çocuk eğitimcisi demektir. Pedagoglar çocuklara eğitim verebilir ancak psikolojik sorunlarıyla ilgili terapi yapamaz. Çocuğunuzla psikolojik yardım almak için Psikolog ya da Psikolojik Danışmanlara başvurmanızı öneririz.

Soru: Psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikoterapistler ilaç yazar mı?

Cevap: Hayır. İlaç Psikiyatristler tarafından yazılır. Merkezimizde Psikolojik Danışma ve Psikoterapi hizmetleri verilmektedir ve bu hizmetler Psikiyatrist tarafından uygulanan ilaç tedavisinden farklıdır.

Soru: Tek seans psikoterapi ile sonuca ulaşabilir miyim?

Cevap: İlk seans sorunun ne olduğunu ve nelerden kaynaklandığını anlamaya dönük, sorunun çözümüyle ilgili ilk adımların atıldığı bir seanstır. Genellikle tek seansta sonuç alınması mümkün değildir.

Soru:  Psikoterapi seans aralıkları ne kadardır?

Cevap: Seans aralığı sorununuza ve size uygulanan terapiye göre farklılık göstermektedir. Bu konuda uzmanlarımızla birlikte terapi sürecini aksatmayacak ve sizi de maddi açıdan çok zorlamayacak şekilde birlikte karar verebilirsiniz.

Soru: Psikolojik Danışmanla/Psikologla/Psikoterapistle paylaştıklarımın gizliliğine güvenebilir miyim?

Cevap: Psikolojik danışmanlar/psikoterapistler/psikologlar bütün mesleki çalışmalarında, etik kurallar gereğince danışanlarına ilişkin özel bilgileri korumak sorumluluğu taşırlar. Belli bir güven ortamında edinilen bilgiler ancak uzmanın kendisi ve/veya toplum için bir tehlike arz ettiğinde, gerekli önlemler alındıktan sonra ve danışanların bilgisi dahilinde ilgili kişilere bilgi verirler.

Optimum Psikoloji – Psikolojik Danışma ve Cinsel Terapi Merkezi
Konya Psikolog – Psikolojik Danışman – EMDR Terapisti Desteği

 
%d blogcu bunu beğendi: