KONYA PSİKOLOG BÜLTENİ: ÇOCUKLARDA GÜVENLİ BAĞLANMANIN ÖNEMİ

Konya Psikolog Bülteni : Çocuklarda Bağlanmanın Önemi

İnsanlar doğumlarından itibaren bağlanmalar ve ayrılmalar yaşar. Doğumdan sonraki süreçte ilk ihtiyacımız olan temel duygu, güven duygusudur. Konya Psikolog Bülteni yazı dizimize, çocukların tüm yaşamını etkileyebilecek ‘Güvenli Bağlanma’ konusu ile devam edeceğiz. Anne ile kurulan bağ sonucunda kişi yaşamı boyunca kendisini ayakta tutabilecek olan gücü kazanabilir. Ruhsal yönden sağlıklı bir bireyin temeli ilk 2 yıl içerisinde annesiyle olan güvenli bağ ile atılır.

Bağlanma, bebeklerin ebeveynine ya da bakım veren kişiye duyduğu sevgiyi ve aşkı ifade eder. Konya Psikolog alanında psikolojik destek arayışında olan bireylerin büyük bir bölümünde, sorunların temeli bağlanma sorunlarına dayanmaktadır.

Bebeklerin sağlıklı bağlanabilmelerinin en önemli şartı en azından bir kişiyle devamlı bir ilişkiyi sürdürebilmeleridir. Kurulacak bu ilk sevgi ilişkisi ilerideki ilişkilerin de temelini oluşturacaktır. Bu dönemde bebeğe devamlı bakan birisinin olması önemlidir. Her gün farklı kişilerin bakması durumunda yetişkin yaşamında da dengeli ve güvenli ilişkiler kurması güçleşecektir.

Bağlanma bebeğin gelişimini şekillendiren, sosyal, fiziksel ve duygusal yönden gelişiminde oldukça kritik bir öneme sahip, derin ve özel bir ilişkidir. Bağlanma ilişkisinin kalitesine göre bebeğin kazanımları da farklılık göstermektedir. Konya Psikolog alanında, önleyici bilgilendirmelerin ilerleyen yaşlarda çocuklarda ortaya çıkabilecek birçok psikolojik sorunun önlenmesini sağlayacağı bir gerçektir. Bu anlamda oluşturduğumuz Konya Psikolog Bülteni yazı dizimize, en önemli olan konulara öncelik vererek devam ediyoruz. 

 

Konya Psikolog Bülteni: Güvenli Bağlanan Bebekler

 

Bir bebeğin annesiyle olan ilk ilişkisi, gelecek yaşamında kuracağı sosyal ilişkiler için bir temel niteliğindedir. Bebekle kurulan ilk ilişki, bu dönemde annenin rolü ve çocuk psikolojisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “çocuk psikolojisi ve ebeveyn olmak” yazımızı okumanızı öneririz.

Doğumun hemen ardından anne ile bebek arasında bağlanma ortamı oluşmaya başlar. Doğum sonrası annenin bebekle teması çok önemlidir. Annenin bebeği emzirmeye başlaması ve onunla temas halinde olması bebekle kurulacak bağ için çok önemli ve gereklidir. Emzirme bu aşamada sadece fiziksel bir amaca hizmet etmekten öte bebeğin ruhsal doyumu için de gereklidir. Emme esnasında annenin bebeğe yaklaşımı duygusal bir önem taşımaktadır.

Çocuk annenin yaklaşımıyla duygusal yönden beslenecek ve annesiyle psikolojik bağları güçlenecektir. Özellikle ilk aylarda bedensel temas bebek önemlidir, anneyle olan temas bebeğin de kendisini güvende ve rahat hissetmesine destek olur. Annenin psikolojisinin ve duygu durumunun bebeğin kişilik gelişimi üzerinde çok büyük ve kalıcı etkileri vardır.

 

Konya Psikolog Bülteni: Bağlanma Nasıl Gerçekleşir?

Annenin sevgiyle, ilgiyle ve şefkatle dokunması ve bakması güvenli bağlanmanın çekirdeğini oluşturur. İlk 2 yıl içerisinde anne ile çocuk arasında gerçekleşen bu olayda önce çocuğun anneye bağlanması gereklidir. Kendisine karşı sevgiyle ve duyarlılıkla davranılan normal bebekler annesine ya da bakım veren kişiye bağlanırlar.

Bebeklerinin davranışlarına duyarlı ve kabul edici olan annelerin bebekleri farklı ortamlarda da annelerine doğrudan bağlılık gösterirler. Bir yaşında ve güvenli bağlanan bebekler anneleri kısa süreliğine de olsa yanından ayrıldığında ağlarlar ve anneleri döndüğünde çok sıkı bir şekilde tekrar annelerine yapışırlar.

Annesi sayesinde güven duygusu kazanan çocukların ilk çocukluk ve ergenlik dönemi daha rahat ve daha az kaygılı geçmektedir.                                                                                

Güvenli bağlanma bebeğinizi sevmekten öte, zor ve sıkıntılı durumlarda stresi ne oranda yönetebilmenizle, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılama şeklinizle, işaretlerini ne oranda yakalayabildiğinizle ve onu yatıştırabilme becerinizle ilişkili de bir durumdur. Güvenli bağlanma oluşturabilmek için bebeğinizle 24 saat boyunca birlikte olmak zorunda değilsiniz üstelik olamayabilirsiniz de. Fakat bebeğinizle birlikteyken geçirdiğiniz zamanın kalitesi asıl önemli olandır.

 

Konya Psikolog Bülteni: Çocuklarda Güvenli bağlanmayı sağlamak için;

 

  • Bebeğe bakan kişinin aynı olması gereklidir.
  • Annenin/ bakım veren kişinin bebekle fiziksel temas kurmaya özellikle dikkat etmesi gereklidir.
  • Bebeklere vurmak, kızmak, bağırmak gibi davranışlardan uzak durulmalıdır.
  • Bebekler ağladığında onları yatıştırmak için kucağa alınması önerilmektedir. Buradaki bedensel temasla birlikte kurulacak empati bebek için önemlidir.
  • Bebeklerin ihtiyaçları aksatılmamalıdır. Geciktirmek güvenli bağlanmayı zedeleyebilir.
  • Bebekten bir günden uzun süren ayrılma olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kısa süreli ayrılıklar bile bebekler için oldukça travmatik olabilir. Özellikle ilk 2 yıl içerisinde bakım veren kişinin uzun süreli ayrılıklardan kaçınması gereklidir.

 

Annenin Sorunu, Bebeğin de Sorunudur!

 

Ebeveyn kendisi stres altındaysa ya da problemleri varsa annenin stresinin bebeğe yansımaması ve sağlıklı bir bağlanma adına öncelikle kendi sorunlarının üstesinden gelmesi gereklidir. Bunun için psikolog, çocuk psikoloğu veya pedagog desteği alması hem kendisi hem bebek için iyi bir yoldur.

Konya Psikolog alanında çocukları için psikolojik destek alan danışanlarımızdan sıklıkla karşılaştığımız anne baba tepkileri, ‘bizi boşverin çocuğun bu sorununu çözelim’ ‘biz bir şekilde üstesinden geliyoruz ama çocuğumuz için destek almak istiyoruz’ vb. şeklindedir.

Halbuki çoğunlukla, anne babanın psikolojik sorunları ve aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle çocuklarda psikolojik sorunlar oluşmaktadır. Annedeki ya da babadaki tüm duygular direkt olarak çocuğa geçmekte ve sorunların temelini oluşturmaktadır. 

Doğumdan önceki özellikle son 3 aylık süre boyunca bebekler annesi ve çevrede olup bitenler hakkında veri toplamaya başlar. Bu süre boyunca anne adayları rahat olmaya dikkat etmelidir çünkü bebekler annenin iyi ve kötü duygu durumunu hissedebilecektir.

Güvenli bağlanma bir anda gerçekleşebilen bir şey değildir. Anne ile bebek arasında doğumdan önce başlayan ve doğum sonrası devam eden bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

Bebeğinizin beden hareketlerine dikkat etmelisiniz. İhtiyaçlarını sözcüklerle anlatamayan bebeklerin kendilerini ifade yolu yüz ifadeleri, çıkardığı sesler ve beden dili olacaktır. Bebeğinizin çıkardığı seslere karşı duyarlı olmalısınız. Ağlamaları ihtiyaçlarını belirtebileceği bir uyarı işaretidir.

Çocukların ihtiyaçlarına daha sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için bulundukları gelişim dönemlerine bilmek çok önemlidir. Çocukların gelişim dönemleri ve bu dönemler içerisindeki ihtiyaçlarını hakkında yazdığımız “Konya Pedagog Desteği” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sevgi dolu, ruhsal yönden sağlıklı ve şiddet kullanmayan çocuklar için; sevgi dolu, şefkatle, güvenle ve saygıyla davranan yetişkinler olmamız gereklidir. Optimum Psikoloji Konya olarak Konya psikolog ve Konya pedagog alanında mutlu çocuk ve mutlu yetişkin hedefiyle çocuklara, gençlere, ailelere ve yetişkinlere terapi hizmetlerimiz devam etmektedir.

 

Optimum Psikoloji – Psikolojik Danışma ve Cinsel Terapi Merkezi
Konya Psikolog – Psikolojik Danışman Desteği – 2017

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

 
%d blogcu bunu beğendi: