EMDR TERAPİSİ KONYA

EMDR Türkçe’ye “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olarak çevrilen bir terapi yöntemidir. Optimum Psikoloji’ de EMDR Terapisi Konya da çalışan uzmanlarımız kişileri rahatsız eden birçok anı ve bunların sonucu olarak ortaya çıkan tüm psikolojik sorunlar üzerinde yoğun çalışmalar yapmaktadır. Bunlar yoğun acı veren büyük travmalar olabileceği gibi küçük veya orta şiddette olup kişiye sürekli rahatsızlık veren olaylar da olabilmektedir. Tüm psikolojik sorunlar, geçmişteki acı anılarımızın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. EMDR Terapisi, bu olaylar üzerinde etkililiği kanıtlanmış çok güçlü bütüncül bir psikoterapi türüdür.

EMDR Terapisi Konya’ da artık çok daha yayın olarak uygulanmakta olan bir terapi haline gelmiştir. EMDR Terapisi; fobiler (korkular), kaygı bozuklukları, somatik bozukluklar, travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluk ve panik atak, aile veya evlilik sorunları, cinsel sorunlar (vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik…), migren ağrısı, depresyon, disosiyatif bozukluklar, yeme bozuklukları, sosyal fobi, okb,  vb. tüm psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde bilinen en etkili terapi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Konya EMDR Terapisi, EMDR yaptıranlara büyük farkındalıklar kazandıran bir terapi olarak karşımıza çıkmakta ve EMDR Terapisine olan danışanların talebi her geçen gün artmaktadır. Kişiler şu anki psikolojik problemlerinin kökeninde geçmişte yaşadığı küçük veya büyük travmatik anıların olduğunu keşfetmektedir. Bu anıların rahatsız edici etkilerinden kurtulmanın mümkün olduğunu ise EMDR terapisiyle anlamaktadır.

Etkisi Halen Devam Eden Anılarınız İçin: EMDR Terapisi Konya

Psikolojik sorunlardan yana muzdarip olan bireyler psikolojik destek almaya karar verirse çözüm için önemli bir adım atmış olur. Çünkü bu karar kişinin problemleri hakkında farkındalık sahibi olduğunun bir göstergesidir.

İçinde yaşadığınız zamanda kendinizi kötü hissetmenizin nedeni geçmişten gelen ve etkilerinden kurtulamadığınız olumsuz bir veya birden fazla olaydan kaynaklanmaktadır. Bu olayların yıkıcı etkileri ise ömür boyu taşınması gereken bir yük değildir. Şu bir gerçek ki geçmiş ve yaşanılanlar değiştirilemez fakat geçmişte yaşanılan olayların kişiye olan olumsuz etkilerinin önüne geçilebilir. Kişiyi etkileyen travmatik etkiler ortadan kaldırılabilir. Bu alanda kullanılan ve bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişinin değişik psikolojik problemlerinin başarıyla tedavi edilmesini sağlayan en etkili terapilerden birisi EMDR Tedavisidir.

 

EMDR Terapisi Nedir?

Kişilerin hayatında büyük veya küçük birçok travma vardır. Bu travmalar kişinin beyninde adeta bir kara kutu gibi işlenmemiş bir halde saklanır. İşlenmemiş olan bu anılar kişi tarafından çoğunlukla bastırılmış olabilir. Bu anılar unutulmuş sanılabilir fakat farklı şekillerde, farklı problemlere sebep olabilecek şekilde açığa çıkarlar. Böyle durumlarda geçmişteki travmalara dönerek bu anıları yeniden işlemek gerekir, çünkü beyin tarafından işlemlenememiştir. 

EMDR Terapisi beynin çift taraflı uyarımına dayalı bir yöntemdir. Kişileri yaralayan, örseleyen travmatik olaylar tekrardan terapi sürünce kişiye kontrollü olarak yaşatılır ve ardından o anılar kişiyi rahatsız etmez hale getirilir. EMDR terapisi, göz hareketleri veya EMDR cihazı aracılığıyla gerçekleştirilir. Uzmanın yönlendirmeleriyle beraber işlenmemiş anılar sağ beyin ve sol beyin etkileşimiyle işlemlenir ve rahatsız etmez hale gelir, sıradan bir anıya dönüşür.

Kısa sürede etkili sonuçlar veren bu terapide rahatsızlık veren anıların artık rahatsız etmez hale getirilmesi amaçlanır. Taşlarla tıkanmış bir su yolunun taşlardan temizlenmesiyle suyun akışının hızlanması ve kolaylaşması gibi travmatik anıların işlenmesiyle de beynin sağlıklı akışı sağlanmış olur. EMDR terapisiyle birçok sorunun temelinde var olan olumsuz inançlar ve ortaya çıkan olumsuz duyguların azaldığı hatta bunların olumluları ile yer değiştirebildiği görülmüş ve ispatlanmıştır.

EMDR Terapisi ücreti ise bulunduğunuz bölgeye, EMDR terapistinin almış olduğu eğitimlere ve tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Ancak ücrete göre yapacağınız uzman seçimi sizi yanıltabilir, daha uzun sürede sorununuz çözüldüğünde daha fazla ücret ödemiş olursunuz. Optimum Psikoloji’ de Psikoterapist Fatih Uğur Konya EMDR Terapisini yoğun olarak uygulamakta hep olumlu sonuçlar almaktadır. Bu alanda destek alacağınız uzmana karar verirken tecrübelerini ve hakkında yapılan yorumları da incelemenizi öneririz.

 

Optimum Psikoloji – Psikolojik Danışma ve Cinsel Terapi Merkezi
Konya Psikolog – Psikolojik Danışman – EMDR Terapisti Desteği

 
%d blogcu bunu beğendi: